O projekte

Podnikateľský nápad roka je projekt, ktorý oceňuje najlepšie podnikateľské nápady a pomáha k ich úspešnej realizácii.

NEWSLETTER:

Chcete dostávať zaujímavé novinky z podnikateľského prostredia priamo do vašej e-mailovej schránky? Prihláste sa na odber nášho newslettera.

Podnikateľské nápady bude hodnotiť aj medzinárodný expert v oblasti start-upov

04.09.2014  |  Autor: ADMIN  |  Kategória: Aktuality

Úlohy porotcu v súťaži Podnikateľský nápad roka 2014 sa zhostí aj profesionál v oblasti akceleračných programov, Michal Hrabí. Ten zavítal do rôznych kútov sveta a prišiel do kontaktu s rozličnými start-upmi od Nového Zélandu, cez Austráliu, Blízky Východ až po USA.

 

Vynikne to, čo je odlišné

Michal Hrabí dlhé roky pôsobil ako šéf technologického akcelerátoru StarCube. Ten funguje v rámci Juhomoravského inovačného centra v Brne a aj vďaka nemu stál pri štarte mnohých úspešných podnikateľov. Pôsobením v tejto oblasti prišiel do kontaktu s mnohými iniciatívnymi ľuďmi a zaujímavými nápadmi. „V StarCube sa nedávno objavil tím, ktorý pracoval na seizmických detektoroch pohybu. Tie môžu slúžiť na ochranu a zabezpečenie nejakého areálu. Spomeniem tiež tím, ktorý pracoval na vývoji elektroniky, sledujúcej vývoj povodní. Tieto tímy disponovali výbornými odbornými vedomosťami z danej oblasti a dokázali ich pretransformovať na skutočne prínosné produkty ,“ približuje situáciu Michal Hrabí a pokračuje: „Ak pracujete na projekte, ktorý je nie finančne, ale napr. znalostne náročnejší, ste vo výhode. Stanete sa výnimočnými, ojedinelými. Pretože ste si museli niečo naštudovať, čo pre ostatných nie je bežne dostupné. Rovnako zaujímavá je aj medziodborovosť. Ak spojíte novovzniknutú oblasť so znalosťou IT, otvoríte si tak dvere do sveta nevídaných možností. Samotná oblasť IT už taká zaujímavá nie je.“

„Tak, ako sochár dokáže vytvoriť sochu a vytesať ju do kameňa a nielen o nej teoreticky uvažovať, tak presne tohto istého by mali byť schopní ľudia hlásiaci sa do akceleračného programu,“ konštatuje Michal. Okrem dobrého nápadu je tiež pre rozvoj nádejnej firmy rozhodujúca aj kvalita tímu ľudí, ktorí na projekte pracujú. Akcelerátory zväčša uprednostňujú tímy, ktoré vedia čo chcú a idú si za svojím cieľom. A zároveň si nechajú poradiť. Pretože tímy, ktoré sú skutočne brilantné, no nenechajú si poradiť, si nemajú z akcelerátorov čo odniesť . Bolo by zbytočné, aby ďalší ľudia opakovali chybu, z ktorej sa už dávno predtým niekto poučil,“ zanietenie vysvetľuje Michal Hrabí, ktorý už päť rokov pôsobí v oblasti podpory podnikania.

Iný kraj, iný mrav

Ako odborník v oblasti akcelerátorov dokáže Michal zhodnotiť aj situáciu podnikateľského prostredia v rozličných krajinách po celom svete: „Porovnajme si napr. Slovensko a Nový Zéland, teda krajiny s počtom obyvateľov okolo 5 miliónov. Kým slovenský podnikateľ môže z a tri hodiny letu lietadlom zasiahnuť 800 miliónov potenciálnych zákazníkov, Novozélanďan musí od prvého dňa myslieť globálne. Jeho jedinou šancou na úspech masívna zahraničná expanzia. Pretože aj po trojhodinovom lete jeho potenciálny počet odberateľov stále ostáva na 5 miliónoch. Musí exportovať, inak nemá veľkú šancu zarobiť peniaze.

Čo očakáva medzinárodný expert od Podnikateľského nápadu roka 2014?

Teším sa, že si rozšírim obzor aj v rámci slovenského podnikateľského ekosystému. Som naozaj zvedavý, aké projekty sú na Slovensku populárne a aká je priemerná úroveň ich kvality,“ vyjadril svoje očakávania Michal . „Verím, že v súťaži uvidíme viacero zaujímavých projektov, za ktorých autormi bude cítiť aj určitú špecifickú znalosť a úsilie a ktoré mi skutočne vyrazia dych, netají sa očakávaniami Michal Hrabí.

Celý rozhovor si prečítajte na podnikajte.sk

Vyhlasovateľ:
Generálny partner:

Partneri:

Mediálni partneri:

Podporovatelia:
Podnikateľský nápad roka 2014 sa koná pod záštitou Ministerstva financií SR